250-428-7469

SPECIAL EVENTS

The Kootenay Film Society Presents:

7th Siding Festival of Film

Nov 18-20

Friday, November 18, 7:00 pm

Intersextion / Richard Reeves / Canada / Animation / 4:00

Sun Pipes for the Dreamers / Alison Masters / Canada / Animation / 35:00

Conversation with Gary Deatherage / Mark Wolfe / Canada / Documentary / 3:41

Balalaika / Maii El Hedawi / Egypt / Animation / 2:33

Winter Memories / Zahra Kababian, Amir Mahdi Safdari / Islamic Republic of Iran / Animation / 6:51

>>>Intermission<<<

The Last Coyote / Shangmou Xiu / China / Drama / 10:23

Saltare Vitam / Fanfy Garcia, Rachel Guénon / France / Experimental / 4:22

Fall In / Emanuele Mocci / Italy / Experimental / 4:46

The Shadow / Pamela Falkenberg, Jack Cochran / USA / Experimental / 4:13

Pray / Joe Chang / Canada / Animation / 4:32

Tiny Movie Theatre at the Ghetto / Renato Oliveira / Brazil / Documentary / 15:00

Life’s Ups and Downs / Marty Agabob / Canada / 2:35

Saturday, November 19, 2:00 pm

Lynne’s Super8 Film / Lynne Karey-McKenna / Canada / Super8 film / 2:50

Ababá / Jon Calvo / Spain / Animation / 3:00

Heads or Tales / Lee Oz, Eliska Oz / Czech Republic / Music video / 2:35

Regeneration / Assaf Benharroch / Israel / Animation / 5:45

Pir’Heart / Alicia Abdoulazize, Manon Desarnaud, Ida Thisted Jorgensen, Johanne Koffi, Robin Isola, Nikhil Gawankar / France / Animation / 4:55

Lene, Bene Abbas, 1927 / Jon Calvo / Spain / Documentary / 21:00

>>>Intermission<<<

Tatt / Ekaterina Ulyanova / Russian Federation / Animation / 3:29

When it comes from the Earth / Katalin Egely / Hungary / Music video / 4:00

The Old Man and the Sea / Eylul Yarkin / Turkey / Animation / 2:56

We came for the Wings; We stayed Because We Couldn’t Fly / Neta Perez / Israel / Experimental / 5:00

The Nitwit was Masked / Cedrick Spinassou / France / Comedy / 6:15 Too Big Drawing / Genadzi Buto / Belarus / Experimental / 5:13

Cocorica / Claire Auvin, Kesia Caprice-Lucien, Maxence Delaforge, Marine Hergault, Diane Feixas, Sarah Siadoux / France/ Animation / 4:21

6 Paws Under / Nicolas Bianco-Levrin / France / Animation / 2:30

Life’s Ups and Downs / Marty Agabob / Canada / Animation / 2:35

Saturday, November 19, 7:00 pm

Susap: Keeper of Knowledge / Dan Caverly / Canada / Documentary / 42:00

>>>Intermission<<<

The Dear Me Project / Sarah Kapoor / Canada / Documentary / 30:00

An Echo Gone / Neil Little / Canada / Music video / 14:16

Too Big Drawing / Genadzi Buto / Belarus / Experimental / 5:13

Soap Film / Ihab Mardini / USA / Music video / 2:35

Life’s Ups and Downs / Marty Agabob / Canada / Animation / 2:35

Sunday, November 20, 2:00 pm

One Million Trees / Everett Bumstead / Canada / Documentary / 45:00

Backstage / Andrea Loy, Samuel Hochart, Pierre Preveraud, Matthieu Romani, Kevin Reynes, Jauffrey Maubert, Elie Margoet / France / Animation / 7:00

Point Nemo : Meet at the End / Sten Tunheim / Norway / Music video / 4:38

>>>Intermission<<<

Goodnight / Hage Nobin / India / Animation / Music video / 3:40

Ten Degrees of Strange / Lynn Tomlinson / USA / Music video / 4:29 Sleeping Bear / Johanna Oswald / USA / Animation / 6:29

Black Magic / Almudena Vázquez / Spain / Comedy / 3:45

Mixi / Jyotsna Puthran / India / Experimental / 6:21

Spaceman Bruce in The Temple of Oyche / Nicolaas De Groof / Belgium / Animation / 5:45

The Farmer / Fortuné Baeni / Democratic Republic of the Congo / Documentary / 5:00

Cocorica / Claire Auvin, Kesia Caprice-Lucien, Maxence Delaforge, Marine Hergault, Diane Feixas, Sarah Siadoux / France/ Animation / 4:21

Life’s Ups and Downs / Marty Agabob / Canada / Animation / 2:35

$10 at the door 

$30 weekdend pass *only available Friday at the box office*